Chov želvy Zelanavé

Chov druhu Želvy zelenavé běžné je doporučen pro opravdové začátečníky. Je nejrozšířenější suchozemskou želvou u nás.

V přírodě se vyskytuje ve středomoří a dorůstá 17 – 25 cm. Menší poddruh Želva zelenavá menší má něco mezi 14 – 16 cm. Samci u tohoto druhu jsou asi o 1/3 menší. V přírodě se dožívá 70 – 100 let. Sice nevyžaduje přímo zimování, ale je vhodné jí umožnit snížení teploty nebo přímo zimování.
krmení želvy

Strava

Je býložravá a nejraději má list i květ pampelišky, jetel, jitrocel, řebříček, hluchavku a další traviny. V zimě ji zásobujeme rukolou, polníčkem, čínským zelím a čekankou. Občas jí zpestříme jídelníček jablkem, jahodou či hruškou, ale ne moc. Je vhodné podávat nadrcenou sépiovou kost nebo vaječné skořápky.

Chováme víc zvířat najednou

Bojují. A to probíhá tak, že samečci se zastrašují syčením, výhrůžným otevíráním tlamy a krouží okolo sebe. Poté následuje útok. Prudké rány krunýřem, snaží se jeden druhého odtlačit a převrátit na záda. Končetiny a hlavy bývají pokousané. Ve chvíli, kdy si vše vyjasní, poražený sameček utíká z místa porážky. Tedy, v zajetí výběh oběhne a dostane se vedle soupeře. Dál už se nebojuje. Pozice jsou dané, a tak se klidně pasou vedle sebe. Ale většinou toto probíhá při jejich seznamování. Ti, co se znají, spíš se jen symbolicky zastrašují, aby se rozhodli, kdo je ten silnější.

není těžký, pokud jsme si zjistili potřebné informace.
želva v trávě

Chov

Od května do září může být ve venkovním výběhu nebo na balkóně. Potřebuje dostatečné vzdušný úkryt, kam se může schovat před sluncem, nebo naopak před chladnějším počasím. Je to studenokrevný plaz a neumí regulovat svoji teplotu, proto je želva závislá na chovných teplotách. Ty by se měly pohybovat kolem 25°C.

Uvnitř domu může žít v teráriu, nebo akváriu, kam umístíme výhřevný zdroj, případně osvětlení. Samozřejmostí je substrát, misky, úkryt. Je nevhodné, aby její ubikace stála na zemi.

Terárium by mělo mít rozměr 100 x 60 cm, které bude pohodlně stačit pro želvu i v době její dospělosti. Výška by měla být nejméně 45 cm, aby nevylezla. Doporučují se otevřená terária nejlépe želví stoly. Je nutné, aby terária či akvária větrala. Větrací otvory nahoře nestačí.

Pravidelně ubikaci čistíme.

Problémem bývá přerůstání zobáku a drápků. Drápky nejdou v akvárku obrušovat, pak je nutné jí je zastřihávat. Zobák se obrušuje při kousání potravy. Nikdy nedávejte jídlo nakrájené na kousky. Pokud stejně přeroste, zabrušujte jemným pilníčkem nebo to nechte na veterináři. Kontrolujte krunýř, jestli nemá plíseň, nebo není poraněný.

Cirkulace vzduchu je nutností, aby se předešlo hromadění vlhkosti, přehřívání prostoru a vzniku plísní.

Jak nejlépe chovat želvu zelenavou vám poradí dlouholetý úspěšný chovatel. Pokud se budete ptát v obchodě, určitě vám vnutí zbytečné vybavení a pomůcky, jen proto, aby je prodali.